Your IP address could not be determined at this time.

ARIN XVI Attendees

Attendees
Attendee Name Attendee Organization
Abley,Joe ISC
Adelson,Jay Equinix
Akai,Masaru SoftbankBB Corp.
Akcin,Mehmet University of Puerto Rico
Akplogan,Adiel AFRINIC
Alexander,Dan Comcast Cable
Amadei,Stephen Datran Media
Andersen,Paul EGATE NETWORKS INC
Anderson,Celeste Los Nettos - USC-ISD
Aronson,Cathy Daydream Imagery  LLC
Asfaha,Dawit Shaw Cablesystems
Azinger,Marla Electric Lightwave
Bargisen,Nina TDC A/S
Barton,Doug Superset Solutions  Inc.
Bhabuta,Denesh Aexiomus Limited
Bicknell,Leo ARIN Advisory Council
Bradford,Harris SBC Internet
Bradner,Scott ARIN
Brathwaite,Robert About.com
Brownlee,Nevil CAIDA
Buckridge,Chris APNIC
Burke,Betty Merit Network Inc.
Bush,Randy IIJ
Campbell,Ian Arbinet thexchange  Inc.
Cerveny,William Internet2/UCAID
Charter,Scott Tek Channel /WBS Connect
Christell,Todd SpringNet
Claffy,KC CAIDA
Clark,Donna Equinix
Claussen,Kent CCS Technology Group
Collins,Michael ESNet
Conrad,David ICANN
Crandall,Marc FBI
Crandall,Sean MegaPath Networks Inc.
Crocker,Stephen Shinkuro Inc.
Curran,John ARIN
da Silva,Ron Time Warner Cable
Daigle,Leslie Cisco
Darte,Bill CAIT - Washington University in St. Louis
Deleskie,Jim Teleglobe
Desterdick,Mark Verizon Communications  Inc.
Deziel,Daniel Teleglobe ULC
Dreger,Edward NETV
Dul,Andrew Connexion by Boeing
Eastman,Bruce Adelphia Cable Communications
Echeberría,Raúl LACNIC
Feldman,Steve CNET Networks
Flaim,Robert doj
Frazier,Chris Merit Network Inc.
Gallagher,Jeff Aliant
Gashinsky,Igor Yahoo! Inc.
George,Sanford ASO AC (NRO NC)
Gibbard,Steve Packet Clearing House/Hurricane Electric
Gibson,Nathaniel Internap
Gisi,Dan Equinix
Gleason,Teri Verio
Golding,Daniel The Burton Group
Gonzalez,Salvador Equinix
Gucker,Charles Dynatech International
Gucker,Sharon Dynatech International
Gulevich,Victor Equinix
Hain,Tony Cisco Systems
Han,Hwa-Jung MCI
Handley,Cathy Dept. of Commerce  NTIA
Hannigan,Martin VeriSign
Harris,Susan Merit
Hill,Richard ITU
Hiller,Tony Broadwing Communications
Hindman,James Epoch Internet (Now Netifice Communicaitons)
Hines,Yvonne ESnet
Howard,Lee Stanley Associates
Hu,Sharon XO Communications
Huey,Robert Equinix  Inc.
Huffacker,Bradley CAIDA
Hughes,Aaron Terremark
Hughes,Charles Equinix
Hughes,Mike London Internet Exchange
Huston,Geoff APNIC
Hyrka,Nick RIPE NCC
Ihren,Johan Autonomica AB
Jacobsen,Ole Cisco Systems
Joffe,Rodney UltraDNS
Kanis,Rumy RIPE NCC
Kapela,Anton Kapela & Associates
Kawamura,Seiichi NEC
Kessens,David Nokia
Klostermann,Michael Swiftel Communications
Knight,Dave ISC
Knowles,John Cogent Communications
Kolkman,Olaf NLnet Labs
Kosters,Mark VeriSign
Lamb,Richard U.S. Department of State
LaPerrière,Sylvie Teleglobe Canada ULC
Lee,Betty XO Communications
Lee,Louis Equinix  Inc.
Leibrand,Scott Internap Network Services
Levine,Matt Server Central
Lewis,Edward NeuStar
Loch,Kevin Carpathia Hosting  Inc.
Loevner,Michael Verizon Internet Services
Lowe,Jordan Server Central
Malayter,Chris Broadwing
Manning,Bill ARIN BoT
Marinho,Fabio LACNIC
Martin,Jonathan Citylink
Mathew,Satish Equinix
Maughan,Doug DHS
May,Jeff Alltel Communications  Inc
McFadden,Mark University of Wisconsin - Milwaukee
McMillin,Duke Connexion by Boeing
McQuarry,Steve Equinix
Mitchell,Keith UKNOF
Miyamoto,Kengo SOFTBANK BB Corp.
Montgomery,Doug DOC-NIST
Morrow,Chris UUNET - UUDA
Muir,Ron Pingtone Communications
Mundy,Russ SPARTA  Inc.
Murphy,Sandra Sparta  Inc
Narten,Thomas IBM
Newman,Nathan Time Warner Cable/Road Runner
Nguyen,Dennis Cox Communications
Norton,Bill Equinix
Okutani,Izumi JPNIC
Opacki,Joseph Federal Bureau of Investigation
Ortiz,Jorge SITA
Pack,Kevin NTT/Verio
Padayatchy,Viv AFRINIC Board of Trustees
Palet Martinez,Jordi Consulintel
Palmer,Judy SBC Internet Services
Pawlik,Axel RIPE NCC
Petach,Matthew Yahoo!
Peterson,Alec Catbird Networks  Inc.
Peterson,Britta Equinix
Phung,Harrison Equinix  Inc.
Pounsett,Matt Canadian Internet Registration Authority
Provo,Joe RCN
Quesada,Christopher Switch and Data
Rendek,Paul RIPE NCC
Reyes,Christopher Cox Communications
Roberts,Lea Stanford University/ARIN AC
Roddy,Sandi DoD
Roisman,Dani Sony Online Entertainment / Verant Interactive
Romary,Jim Comcast
Roseman,Barbara ICANN
Russell,Jason Merit Network  Inc.
Ryan,Steve ARIN
Sailor,Jason Cox Communications
Schiller,Jason UUnet
Seastrom,Robert Inter.Net
Settlemyre,Allie Microsoft
Shen,Allen Road Runner (Time Warner Cable)
Shibata,Randy Level 3 Communications
Sinatra,Michael University of California  Berkeley
Skanks,Heather UU
Smith,Philip Cisco Systems
Soininen,Jonne Nokia
Soltero,David Universidad de Puerto Rico
Springer,John Inland Telephone Company
Stengel,John Humana Inc.
Surdam,Steve Comcast
Sweeting,John Teleglobe
Tauber,Tony Comcast
Taylor,Stacy ARIN AC
Toyama,Katsuyasu NTT
Tran,Son APNIC
Troyer,Eric Equinix
Tseng,Shirley Infinite Global Infrastructures
Uijterwaal,Henk RIPE NCC
Vegoda,Leo RIPE NCC
Vest,Tom Packet Clearing House
Vixie,Paul ISC
Vocea,Save APNIC
Volk,Ruediger Deutsche Telekom (proxy T-Systems)
Weiler,Samuel SPARTA
Werner,Linda Satellite Communication Systems  Inc.
Whitney,Randy MCI
Wilcox,Steve Time Warner Telecom
Williamson,David Tellme Networks
Wilson,Paul APNIC
Wiltse,Glenn Merit Network Inc.
Winstead,Ed MCNC
Witt,Michael DHS/US-CERT
Wodelet,Dave Shaw Cablesystems
Woodcock,Bill ARIN
Woolf,Suzanne ISC
Ye,Shin WildBlue Communications
Yilmaz,Filiz RIPE NCC
Yule,Richard LINX
Zeibari,Greg Comcast
Remote Participants
Attendee Name Attendee Organization
Ayres, Robert  
Bengero, Mirella B  
Cathey, Mike  
Cordova Yamauchi, Claudia  
Crocker, Dave  
de Dios, Harold  
Doria, Avri  
Edge, Steve  
Fiedler, Hans  
Garzoni, Charles  
Lambert, Michael H  
Leibzon, William  
MacLeod, Michael   
McCurley, Mark   
McTim  
Petrovich, Heather  
Piszcz, Justin   
Turner, Jennifer   
ARIN Staff
Name Title
Plzak, Ray President and CEO
Jimmerson, Richard Director of External Relations
Davis, Nate Director of Operations
Stratton, Bob Financial Services Department
Winkelman, Val Financial Services Department
Anderson, Dawn Financial Services Department
Lee, Mary K. HR and Administration
Hamlin, Susan Member Services Department
Bohlin, Einar Member Services Department
Byrne, Jason Member Services Department
Centanni, Erin Member Services Department
Goedrich, Erika Member Services Department
Kruse, Megan Member Services Department
Nobile, Leslie Registration Services Department
Clements, Cathy Registration Services Department
Marraffa, Doreen Registration Services Department
Middleton, Stephen Registration Services Department
Worley, Jon Registration Services Department
Listman, Ginny Engineering Department
Christensen, Tim Engineering Department
O'Donnell, Matt Engineering Department
Rowley, Matt Engineering Department
Ryanczak, Matt Engineering Department
Thielke, Abram Engineering Department